Pri zavádzaní geografických informačných systémov v inštitúciach alebo podnikoch sa často vyskytujú rôzne chyby, ktorým je potrebné venovať pozornosť. V tomto blogu uvádzame zoznam najčastejších z nich.
1. Chceme GIS, lebo je trendy
Hoci GIS nie je najnovšou technológiou, jeho popularita rastie a vzniká tzv. “Hurá efekt”. Pritom sa zabúda na definovanie účelu, pre ktorý je vhodné zriadiť GIS. Navyše je mnoho ďalších spôsobov ako spracovať a prezentovať priestorové informácie, tak aby boli užitočné. Mnohokrát na jednoduchú prezentáciu informácii cez mapovú aplikáciu môže postačovať napríklad bezplatné a jednoduché riešenie My Maps od Google.
2. Kupujeme drahý IT produkt
Všeobecne prevláda presvedčenie, že technológia ako GIS musí byť drahá a jej zavádzanie stojí desaťtisíce až statisíce eur. Nemusí však tomu tak vôbec byť. V súčasnosti je k dispozícii široká škála tzv. “open source” softvérov a aplikácii alebo lacných cloudových resp. hostingových riešení, kde GIS využíva cudzí softvér a hardvér. Ak nepotrebujete budovať vlastný server, ročné náklady na prevádzku GIS sa môžu pohybovať rádovo v stovkách eur.
3. GIS bez pridanej hodnoty
Mnohé mestá utrácajú desaťtisíce eur za riešenie geografického informačného systému, ktorý je častokrát chudobný na informácie alebo obsahuje len informácie, ktoré sú prístupné aj na iných relevantných portáloch (napríklad informácie z katastra nehnuteľností), a tým neposkytujú žiadnu pridanú hodnotu. Toto sa stáva, keď sa kladie väčší dôraz (najmä pri verejnom obstarávaní) na IT architektúru riešenia a vývoj mapovej aplikácie ako na samotné spracovanie priestorových dát. Kvalita priestorových informácií, ich úžitok a ľahká dostupnosť je hlavnou esenciou geografického informačného systému.
4. Cieľový užívateľ nie je braný v úvahu
GIS je nástroj, ktorý má zjednodušovať prístup k informáciam, či už sa jedná o zamestnancov nejakej inštitúcie alebo širokú verejnosť bez príslušných odborných znalostí. Z tohto dôvodu je dôležité vopred si ujasniť komu má GIS slúžiť, aké informácie budú poskytované a akým spôsobom budú prístupné.
5. Zabúdame na “desktop” softvér (program nainštalovaný do počítača)
Vďaka internetu a technológii WebGIS sa výrazne zjednodušil prístup k priestorovým informáciam. Nie sú potrebné inštalácie ďalších programov alebo špeciálne znalosti o spracovávaní a fungovaní priestorových dát, pracuje sa v prostredí internetového prehliadača s jednoduchými nástrojmi ako prepínanie dátových vrstiev, meranie vzdialeností, vyhľadávanie adries, atď. Skutočná sila geografických informačných systémov sa však skrýva v nástrojoch umožňujúcich vytváranie nových dát, analýzy a modelovanie resp. pokročilý geoprocessing, ktoré je možné naplno využiť jedine v tzv. desktop prostredí s profesionálnym programom fyzicky nainštalovanom v počítači.
Nevedomosť o tom ako zavádzať GIS je častou príčinou, prečo GIS pre Vašu inštitúciu alebo firmu neprinesie nič prelomové.
Ak máte ďalšie otázky alebo potrebujete poradiť, neváhajte nás kontaktovať.